2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak ?

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak ?

Yeni yıla girerken en çok merak edilen konuların başında gelen 2019 işsizlik maaşı ne kadar olacak sorusunun cevabını sizler için edinmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda sayfamızda detaylarını bulup inceleyebilirsiniz. 2019 yılına girmeye yakın şu zamanlar asgari ücretlerinin belli olmasından ardından işsizlik maaş oranlarında belli olmuş durumdadır. 2019 işsizlik maaşları ve bu maaşı alabilmek için uyulması gereken şartları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı 2019

Asgari ücrete yapılan %26,05’lik zammın ardından işsizlik maaşı 2019 yeniden hesaplandı. Ülkemizde binlerce işsiz veya işinden çıkarılmış ve işsizlik maaşına hak kazanmış vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren işsizlik maaşı oranı asgari ücret tutarında yükseltildi. Geçtiğimiz 2018 yılı içeresinde en düşük işsizlik maaşı 805 TL iken en yüksek ödenen işsizlik maaşı ise 1611 TL olarak ödeniyordu. 2019 yılı itibariyle belirlenen asgari ücret zam oranı tutarında işsizlik maaşlarında zam yapıldı.

Yani asgari ücretin net 2 bin 20 lira açıklamasıyla birlikte 2019 yılında ödenecek en düşük işsizlik maaşı yeni yılda 1015 liraya yükselecek. En yüksek işsizlik maaşı tahmini  1611 liradan 2 bin 30 liraya çıkması bekleniyor. Bütün işsizlere ve işten çıkarılanlara işsizlik maaşı verilmemektedir. İşsizlik maaşı ödeneğinden yararlanmak için kurumun belirlediği bazı durumlara uyulması gerekmektedir. İşsizlik maaşından yararlanmanın yollarını ve işsizlik maaşı alabilme durumlarına aşağıda belirtilmiştir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019

Ülkemiz vatandaşlarının işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için bir iş yerinde son üç yılda en 600 gün sigortalı olarak ve son 120 gün sürekli çalışıyor olmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşları kişilerin aldıkları aylık brüt ücretlere ve çalıştıkları zamana göre değişiklik gösterebilmektedir. İşsizlik maaşı hesaplama 2019 yılı itibariyle işçinin en son çalıştığı iş yerinde almış olduğu son 4 aylık ücretin yüzde 40’i baz alınarak hesaplanır ve işçiye o ücret ödenir.

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için işçinin işine son verildiği tarihten 30 gün içinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir aksi takdirde daha sonra ki tarihlerde yapılan başvurularda geciken süre kadar eksik maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu nedenle işten ayrılış tarihi itibariyle 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusu yapmanız size maddi fayda sağlamaktadır. Ayrıca işsizlik ödeneği alabilmek için iş akdinizin iş veren tarafından sona erdirilmesi yada işçinin haklı sebeplerle iş akdini sonlandırması gerekiyor aksi takdirde kendi istediğimizde çıktığımız durumlar işsizlik ödeneği talep etmemiz mümkün değildir.  Anlaşmalı olarak işten ayrılan vatandaşların işsizlik maaşı alabilmesi için sözleşmenin işveren tarafından sona erdirilmesi zorunludur. İşsizlik maaş ödeneği işçinin çalıştığı süre ve ödenen primlere göre değişiyor. Son üç sende 600 gün çalışanlara 6 ay; 900 gün çalışanlara 8 ay, 1080 gün çalışanlara 10 ay işsizlik maaşı ödenmektedir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın