Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak 2019

Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak 2019

Milyonlarca emekli vatandaşlarımız Emekli maaşları ne kadar olacak 2019 sorusunun cevabını merak ediyor. Son zamanlarda gerçekleşen yüksek enflasyonun bir sonucu olarak reel gelirin düşmesi birçok emekliyi zor durumda bıraktı. Hükümet kanadından gelen açıklamada en düşün emekli maaşının 1000TL’ye yükseleceği açıklanmıştı ve bu açıklama 2018 yılında uygulandı. Ancak diğer emeklilik türlerinde yapılacak zamla ilgili henüz net bir açıklama gelmedi. Buna rağmen emeklilik maaşlarına en düşük 108 TL ve en yüksek 541 TL zam yapılacağı açıklandı. Enflasyon oranlarına göre belirlenen zamların sonucunda reel gelirin değişmemesi için gelecek yıl enflasyon artışının yaşanmaması gerekiyor. Ancak ekonomi uzmanları maaşlara yapılan zam oranından daha yüksek bir enflasyon oluşacağı konusunda hemfikir görünüyor. Aşağıda ki yazımızda 2019 yılı en düşük emekli maaşlarının ne kadar olacağının ve kesin zam oranının ne zaman belirleneceği hakkında bilgilerin detaylarını bulabilirsiniz.

2019 En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak  

2018 yılındaki en düşük emekli maaşı 1002 TL olarak gerçekleşmişti. 2019’da yapılacağı ilan edilen %10,64’lük zam eklendiğinde bu tutar 1108 TL olacak. Maaşların belirli bir yüzdeyle artmasıysa daha fazla emeklilik maaşı alan vatandaşların daha çok zam alacağı anlamına geliyor. Bu durum düşük maaş alan emekliler arasında adaletsizlik olarak nitelendirilirken, maaşı yüksek olan emekliler durumdan memnun. 2019 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusu böylece cevaplanırken, bu tutarın Türkiye istatistik kurumunun ve sendikaların açıkladığı açlık sınırının bile altında kalması emeklilerin refah seviyesini düşürüyor. SSK, Bağkur  ve memur emeklilerine farklı oranlarda zam uygulanıyor. SSK ve Bağkur emeklileri %10,64 oranında zam alırken memur emeklileri %11,14 zam alıyor.

Kesin Zam Oranı Ne Zaman Belirlenecek

Her ne kadar zam oranlarının şimdiki durumu böyle olsa da hala değişebilmesi mümkün. Çünkü emekli maaşı zamları hesaplanırken son 5 ayın enflasyon ortalaması dikkate alınır. Dolayısıyla ocak ayında açıklanacak olan aralık ayı enflasyonundan sonra emekli maaşlarına yapılacak zamlar kesinleşecek.  Genellikle ayın 3’ü ve 7’si arasında açıklanan enflasyon oranlarının yine bu tarihler arasında açıklanması bekleniyor. Ancak bu durumda memurluktan emekli olanlar için bir dezavantaj oluşuyor. Bunun sebebi memur emekli maaşlarının ayın 1’i ve 5’i arasında yatması. Dolayısıyla yeni zam oranı belirlenmeden memur emekli maaşları yatacağı için memurlar Ocak ayında zamsız maaş alacak. Böylece Kesin zam oranı ne zaman belirlenecek sorusunun cevabı “3-7 ocak tarihleri arasında” oluyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın