Engelli Kimlik Kartı 2019

Engelli Kimlik Kartı 2019

Ülkemizde son yıllarda engelliler için bir çok düzenleme getirildi. Bunların başında engelliler için çeşitli alanlarda iş kurma fırsatı, sağlık olanaklarının daha uygun hale getirilmesi, kredi çeşitlerinin çoğaltılması, ulaşım olanaklarında ücretsiz taşımadan yararlanması gibi bir çok alanda yenilikler getirildi. Engelliler bazı olanaklardan faydalanmak istediklerinde kimlik kartlarının olma şartı oluşuyor.

Eğer engelli kimlik kartı 2019 mevcut değilse bazı devlet kurumlarında işlem yapmakta güçlük çekebilir. Buna bağlı olarak hastane tarafından alınan rapor ile birlikte ilgili müdürlükçe verilen kimlik kartı şartı aranmaktadır.

Engelli kimlik kartı alınması için mutlak suretle hastaneden heyet raporunun alınması gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır 2019

Engelli kimlik kartları yaşadığınız ilin Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ilçe müdürlüğü tarafından verilmektedir. Öncelikle alacağınız heyet raporu son 6 ayı güncel olmak kaydı ile resim ve dilekçenizle birlikte başvuruda bulunmanız gerekli onay alındığı takdirde aynı gün içerisinde kartınızı alabiliyorsunuz.

Sağlık kurulu raporları iki çeşitte verilmektedir. Özürlü ve ağır özürlü olarak %99 oranına kadar rapor alınabilir. Ağır özürlü gruplarda %70 ve üzeri olan kişiler için evde bakım hizmeti ücreti alınabilir. Devlet tarafından verilen bu maaş sayesinde hastanın ailesinden çalışmayan bir kişi başvuru yaparak hastaya bakmak şartı ile maaş alabilmektedir.

Bu ücret asgari ücretle eş değer olarak veriliyor. Bu yıl asgari ücretin 2.020 TL olması ile evde bakım maaşına da zam gelmiş oldu. Evde bakım maaşını alımı için hastaya ait heyet raporu, kimlik, fotoğraf, ikametgah var ise tapu fotokopilerini götürmeniz gerekli. Evraklarınız dosya oluşturularak kurula sunulur ve daha sonrasında evde bakım hizmeti görevlileri eve incelemeye gelerek hastanın bakım şartlarını değerlendirirler.

Bu değerlendirme dosyanıza eklenerek kurul onayından geçtiği taktirde tarafınıza gönderilen resmi evrakla birlikte onaylanması halinde maaş almaya hak kazanabiliyorsunuz.

Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır?

Engelli kimlik kartınız var ise hastane ve diğer resmi kurumlarda öncelik hakkı kazanırsınız. Diğer yandan alınan engelli taşıma kartları ise otobüs, metrobüs, metro, vapur gibi bir çok alanda ücretsiz taşıma hakkı kazandırır. Ayrıca uçak ve uzun yol otobüs seferlerinde %40 oranına varan indirimden faydalanabiliyorsunuz.

Türk hava yolları seferlerinde her türlü uçuşunuz da kimlik kartınızla alacağınız bilet %60 oranında indirimler yapmaktadır. %70 ve üzeri raporlu kişiler için ayrıca sular idaresine başvurulması dahilinde faturalarında %30 indirim alma hakları da bulunmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Yenileme

Kimlik kartı yenileme işlemleri yılda bir defa gerçekleşir. Bunun için güncel heyet raporunuz ile birlikte 1 adet resim ve 10 TL karşılığında kartınızı anında yenileyebilirsiniz. Yenile işlemleri belediyenize bağlı ulaşım müdürlüğü ya da Aile sosyal politikalar bakanlığı il özel müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Kullanıldığı alanlar için güncel tarihli kimlik kartınız olmaz ise zorluk yaşayabilirsiniz. Bunun için engelli kimlik kartı yenileme işlemlerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Unutmayın her insan bir engelli adayıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın