Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Devletin engelli vatandaşlara sunduğu imkanların yanında yeni yapılan düzenlemelerle banka kredileri de bulunuyor. Engellilerin gelir durumu ve banka kredi notu gibi faktörlerin değerlendirilerek verilen bu krediler bazı bankalarda maaşlarının 10 katına kadar veriliyor. Engellileri maaşlarının genel olarak üç ayda 1.000 TL olduğu düşünülürse, 10.000 TL tutarına kadar kredi veriliyor ve aylık geri ödemeler ise engellinin maaşını geçmeyecek şekilde ayarlanıyor. Krediler, çoğunlukla 60 ay vadeye kadar veriliyor ve bankalara göre değişim göstermekle beraber, piyasa faiz oranlarının daha altında oranlarda gerçekleşiyor.
Engelli Kredisi İçin İstenen Belgeler
Engelli kredisine başvuru yapmak için kimlik kartının aslı ve fotokopisi, engelin olduğunu belgeleyen hastane kurulundan alınmış rapor, ikamet belgesi, nüfus kayıt örneği ve engelli herhangi bir işte çalışıyorsa maaşını gösteren bordro gerekiyor. Engelli maaşının alındığı bankaya kredi için başvurulması halinde bu işlemler daha kısa ve kredi onayları daha çabuk oluyor.
Engelli Kredisi İçin Gerekli Şartlar
Bankalar normal olarak kredi çekmek isteyenlere uyguladığı bazı şartları engelli vatandaşlar için de uyguluyor. Bunlar; çalıştığı yerdeki sigortasının minimum 6 ay yatması, maaşında yasal kesinti ve haciz durumunun bulunmaması, maaşını belgeleyebilmesi ve banka kredi notunun 1.100’den fazla olması olarak sayılabilir. Ölümcül hastalığı bulunan ve zihinsel engeli bulunanlar ise bu krediden genellikle faydalanamıyorlar. Gerekli belgeler teslim edildikten sonra, banka değerlendirmesini yapıyor ve çoğunlukla aynı günde krediyi veriyor.
Engellilere Kredi Veren Bankalar
Bankaların çoğunluğu engellilere kredi verirken, yapılan araştırmalara göre en uygun koşullarda kredi; Ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti bankası, Akbank ve Yapı kredi bankası tarafından veriliyor. Bankalar kredilerin yanı sıra engelli vatandaşlara; finans işlemlerinde özel indirimler ve ücretsiz işlemler, bireysel emeklilik imkanı, dosya masrafı alınmaması, uzun ve uygun koşullarda vade ile sigorta güvencesi gibi imkanlar da sağlıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın