Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2019

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2019

Hükumet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesi evi riskli olarak belirlenen ve evlerinin yıkılmasına karar verilen bina ve evlerin hak sahiplerine devlet bazı finansal destek sağlamaktadır. Ev sahipleri kentsel dönüşüm projesi adı altından müteahhitle kat karşılığında anlaşarak evinini yeniden inşa ettirebilir veya belli süre boyunca evi teslim edilene kadar kira yardımı alabilmektedir. Ancak her iki yardımdan aynı anda yararlanılmamaktadır. Bu yardımlarında sadece birinin seçilmesi ve müracaatın bu doğrultuda yapılması gerekmektedir. Riskli olarak tespit edilen yapının yıkılması durumunda ev sahiplerin kiraya çıkmaları halinde kira yardımı alabilmektedir.Bu yazımızda Kentsel dönüşüm kira yardımı 2019 yılı şartlarını, kira yardımı kaç ay verilecek, kira yardımı nasıl alınır, kira yardımı ödemeleri ne zaman başlayacak sorularının cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları 2019

Kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilmek için ev sahiplerinin bazı şartlara uyması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2019 aşağıda belirtilmiştir.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Arsa payı olan tapularda emlak vergi beyannamesi,
  • Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru formu,
  • Binanın veya dairenin tapu belgesi ve tapu kaydı,
  • Riskli binaya ait tespit raporu,
  • Ev sahibine ait son üç aya ait kişinin üzerine kayıtlı ödenmiş fatura,
  • Yıkılacak yapı veya binaya ait gerekli form,
  • Kat sabinin üzerine açılmış olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hesap numarası,
  • Kat sahibinin yıkılacak yapıda kaldığını gösterecek, adres teyit niteliğinde imzalı ikametgah belgesi

Yukarıda belirtiğimiz evrak ve belgelerin ilgili dilekçe ile beraber eksiksiz bir şekilde kurumlara vererek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2019 yılı itibariyle alabilmek için yukarıda belirtiğimiz evrak ve belgelerin ilgili dilekçe ile beraber eksiksiz bir şekilde kurumlara vererek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken kişinin bizzat Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine giderek gerekli dilekçeyi vermesi gerekmektedir.

 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Veriliyor ?

Kentsel dönüşüm kira yardımlarından yararlanabilmek için yukarıda belirttiğimiz şartları eksiksiz olarak sağlayarak Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine dilekçe veren kişilerin talebi olumlu olması sonrasında 2019 kentsel dönüşüm kira yardımı ödemelerini 18 ay boyunca alabiliyorlar. 2019 yılı içerisinde herhangi bir düzenleme gündemde olmasa da bu yardımın ilerleyen zamanda yapılacak yeni düzenleme ile kira yardımı süresinin uzatılması gündeme gelebilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine vereceğiniz dilekçenin yanı sıra yukarıda sizler için belirtmiş olduğumuz evrak ve belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde müracaatınıza ekleyerek  başvuru sürecinizi sonlandırmış oluyorsunuz. Bundan sonra kurum tarafından yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonrasında kira yardımını ne kadar alacağınıza belirlenir. Belirlenen kentsel dönüşüm kira yardımının ardından yardımın başlayacağı tarihte belirlenerek 18 aylık kira yardımını almaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın