Kıdem Tazminatı 2019

Kıdem Tazminatı 2019

2019 yılı asgari ücret zammı sonrası kıdem tazminatı geçtiğimiz yıla oranla artış gösterdi. Kıdem tazminatı 2019 yılında 2 yıl, 5 yıl, 6 yıl, 8 yıl ve 10 yıl kapsamında ne olacak?  sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Kıdem tazminatı çalışanların en ok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Çalıştığı iş yerinden ayrılmak isteyenler, çalıştığı iş yerinin koşullarından memnun olmayanlar veya daha iyi şartlarda başka iş yerinde geçmek isteyen işçiler işten ayrılırken kıdem tazminatını nasıl alabileceklerini merak ediyor. İşçi çalıştığı iş yerinden kendi rıza ve istediği ile ayrıldığı zaman kıdem tazminatından yararlanamamaktadır. Kıdem tazminatına hak kazanmak için son iş yerinden en az bir yıl çalışmış olmak beraber tazminat emekliliklere ve işveren tarafından işten çıkarılanlara verilmektedir. Bunun dışında kıdem tazminatına hak kazanmak için işçinin haklı bir sebeple istifa etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca askere gidecek işçilere ve yeni evlenen kadınların bir yıl içinde istifa etmeleri durumlarında da kıdem tazminatı verilmektedir.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte artan asgari ücretle orantılı olarak kıdem tazminatlarında zam gelmiş durumdadır. 2018 yılında 1.600 TL olan asgari ücretin 2019 yılında 2.020 TL çıkarılmasıyla orantılı olarak geçtiğimiz yıl 2.020 TL olan kıdem tazminatı 2019 yılında 2.560 TL olmuştur.

Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

Kıdem tazminatı son iş yerinde en az bir sene çalışan işçilere verilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplama 2019 yılın da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi işçinin son iş yerinde almış olduğu brüt ücret dikkate alınarak hesaplanıyor. Hesaplamalar işçilerin çalıştıkları yıl ve gün sayısına göre almış olduğu her yıl için bir brüt maaşı baz alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bu ücret üzerinden sadece damga vergisi kesilmekle birlikte herhangi bir kesinti söz konusu değildir. İşveren hakkı olduğu durumlarda işte çıkarılma ve ya kendi istediğinizle çıkma söz konusu ise kıdem tazminatından yararlanamazsınız.

2019 Yaşlılık Maaşı

Yeni yılın gelmesiyle birlikte zamlanan asgari ücrete göre 2019 yılında en düşük işsizlik maaşı 1.15 Türk Lirası’dır. En yüksek ödenen işsizlik maaşı ise 2.31 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.Asgari ücret artması beraber toplumda 65 yaş aylığı olarak bilinen 2019 yaşlılık maaşı da artış göstermiş durumdadır.  Yaşlılık maaşı ödemesinde kişilerin eşlerinin gelirleri de dikkate alındığı bu ödeme hesaplamasında, 65 yaş üstü kişi ile eşinin toplam gelirlerinin AGİ hariç net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Yeni yıl ile birlikte   bu sınır kişi başına 609 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kişi ve eşinin toplam gelirlerinin 1.219 Türk Lirasını aşmaması durumlarda eşler 65 yaş aylığı diğer bir deyişle yaşlılık maaşlarını alabilirler

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın