Motorlu Taşıt Vergisi 2019

Motorlu Taşıt Vergisi 2019

Yeni yıla girilmesinden ardından motorlu taşıt vergisi zam oranları da açıklanmış durumdadır. Motorlu taşıt vergisi 2019, motorlu taşıtlarının doğaya,açık havaya saldıkları emisyon oranına, aracın yaşına, aracın modeline ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından her yıl (bankalar kurulu kararı olmadığı durumlarda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir. Doğanın dengesini bozma ve hava kirliliği nedeniyle bu vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı motorun gücü ile doğru orantılı azalıp yükselmektedir. Bu nedenle motor gücü yüksek olanlar yüksek vergi düşük motor gücü olanlar ise düşük vergi öderler. Bu yazımızda motorlu taşıt vergisi ödemesi nasıl yapılır ? Motorlu taşıt hesaplama işlemleri hakkında edinmiş olduğumuz bilgilere sizlere aktaracağız.

Motorlu Taşıt Vergi Ödemesi 2019

  • Motorlu taşıt vergi ödemesi 2019 yılı itibariyle farklı kanallar üzeriden yapılabilmektedir.Bu kanallar aşağıda sıralanmıştır;
  • Araç sahibinin kaydının bulunduğu veya motorlu taşıt vergisi tahsilini yapabilen yetkili  vergi dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
  • Anlaşmalı bankaların mobil İnternet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak verginizi ödeyebilirsiniz.
  • Gelir idare başkanlığı mobil uygulamasını telefonunuza indirerek uygulama üzerinden ödeme yapmanız mümkündür.
  • İnternet sayfasına gib.gov.tr yazarak açılan sayfa üzerinden ‘borç sorgulama ve ödeme’ bölümüne saat 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve ya banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • BDDK’nin almış olduğu karar doğrultusunda motorlu taşıt vergisini kredi kartına 9 taksit imkanı ile anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz.

 

Motorlu Taşıt Vergisi Hesaplama 2019

Motorlu taşıtlar vergisi 30/12/2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2019 yılında yüzde 15.9 oranında artış göstermektedir. Yani geçtiğimiz seneye göre motorlu taşıt vergisi %15,9 arttırılarak 2019 yılı MTV tutarları belirlenmiştir. Motorlu taşıt hesaplama 2019 yılı zam oranı baz alınarak hesaplanacaktır. Hesaplama işlemlerini yaparken aracın modeli, yaşı ve motorun hacmi baz alınarak yapılır. Sahip olduğunuz otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, karavan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik göstermektedir. Motorlu taşıtlar vergisi , otomobillerin ve motosikletlerin yaşına ve silindir büyüklüğüne göre belirleniyor. Otobüslerin ise hem yaşı hem de oturma kapasitesine göre belirlenmektedir. Ayrıca kamyon ve kamyonetlerde aracın yaşının yanı sıra asgari toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak motorlu taşıt vergisi tutarı hesaplanmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek vergi tutar miktarına ulaşabilirsiniz. Ödemeleriniz yıl içerisinde iki eşit taksite bölünerek ödemelerinizin yapılması istenecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın